Tetování a společnost

Tetování bylo od svého začátku známkou rebelství, vyvrhelství, nebo třeba pirátství. To platí ale spíše jen u takzvané “západní civilizace” plus některé další části světa. Co se týče méně vyspělých civilizací, tetování pro ně mělo zásadní význam. Mohlo být například známkou dospělosti, plodnosti, nebo mohlo mít opravdu jen čistě dekorativní charakter. Společnost se s ním každopádně potýká po celém světě už od pravěku.

V dnešní době ale prožívá tetování velmi dobré časy, kdy se nad ním jen málokdo pozastaví. Tetování je svobodnou volbou každého člověka a společnost to tak vnímá. Rozhodně to ale neznamená, že se stále i v naší liberální společnosti s předsudky vůči tetování nesetkáme. Je to stejně jako s rasovými, či náboženskými předsudky. Někteří lidé si s tetováním asociují kriminalitu, nebo vyvrhelství a automaticky považují nositele za zločince.

ohužel se proti těmto předsudkům jen velmi těžko brání a pokud je člověk například nadřízený potetovaného, může mu výrazně zkomplikovat život. Takových lidí je ale stále méně a možná také díky tomu se z tetování stal společenský fenomén. Poptávka po něm je obrovská, což přispělo k vzniku tatérství jakožto plnohodnotného zaměstnání. V tatérských salonech je odvedena nejen kvalitní grafická práce, ale navíc se nemusíme bát žádných nežádoucích infekcí, které byly velmi rozšířeny v dobách, kdy bylo umění tetování pouze okrajovou záležitostí.

Další články: