Tetování a jeho význam

Význam tetování se v průběhu historie značně proměnil. Zatímco v dávných dobách bylo tetování výsadou jen některých skupin lidí (typicky příslušníků mafie, zločinců a prostitutek), dnešní pohled na tetování je zcela jiný. Tetování je chápáno jako modní doplněk, něco, čím chce jeho nositel něco naznačit, k čemu má nějaký vztah nebo se mu to třeba jen líbí.

V minulosti byly oblíbené především nápisy, dnes jsou to různé tribal tattoo vzory, kostlivci a nepřeberné množství dalších různorodých motivů. Vytetovat si můžete nechat prakticky cokoliv, je to jen vaše volba. Je ale dobré si ji pořádně rozmyslet, tetování se celkem špatně odstraňuje.

O tom, že by tetování mělo mít určitý smysl a význam, myslím netřeba dlouze polemizovat. Snad každý rozumný člověk pochopí, že je nesmysl, když si mladý člověk nechá vytetovat srdíčko s názvem jeho přítelkyně nebo přítele. Tetování má dlouhodobý charakter, takový by měly mít i jeho motivy. Pokud si člověk projde něčím těžkým ve svém životě, jako vhodný motiv se může zdát něco, co mu tuto zkušenost připomene. Stejně tak jsou oblíbeným motivem vytetovaná jména, případně portréty nebo datumy narození svých dětí.

Tetování často odráží také osobnost člověka - například metalisté si dávají často vytetovat maskoty svých oblíbených metalových kapel, případně různé lebky a příšery - otázkou je, jak se k takovému druhu tetování budou stavět ve stáří, když se jich jejich vnoučata zeptají, co znamená ta lebka na ruce. Odpověď většinou bývá “tehdy sem byl mladej a blbej...”